Židle jako součást každého interiéru

Židle jakou kousek nábytku představuje výbavu především kuchyně nebo pracovny. Pořizujeme ji však i do dětského a někdy i obývacího pokoje. Neobejdeme se bez ní ani v létě, při posezení na balkonu či terase.

Podle čeho vybrat vhodnou židli?

Židle představuje designový kousek nábytku. Zdravé sezení a pohodlí si spojujeme především se židlí, která je určená k pracovnímu stolu. Pohodlí by však měl poskytovat jakákoli židle. Prioritu představuje vzdálenost sedací plochy od země. Když se na židli posadíme, měla by být chodidla opřená celou plochou o podlahu. Kolen by měla být umístěná do pravého úhlu. Nižší židli lze doplnit podsedákem U židle určené k pracovnímu stolu se dá často výška nastavit dle potřeby. Svoji roli hraje i plocha sedáku. Ta bu nás v žádném případě neměla nikde tlačit.

Velmi důležitou roli hraje i stabilita židle. Pro jídelnu, terasu či balkon je vhodnou volbou robustnější kousek, s vyšší nosností.

A co materiál? Velmi často se jedná o dřevo, tvrzený plast ratan či kov. Nezřídka to může být i kombinace několika různých materiálů. Volit bychom měli podle ostatní výbavy místnosti a jejího stylu. Čalouněné židle by neměly být vyrobeny z levné látky, aby vám vydržely dlouho.

Kuchyňská židle

Vzhledem k tomu, že v kuchyni bývá častěji vlhko a mastno, měli bychom tento fakt zohlednit při výběru materiálu. Měl by to být takový materiál, který se dobře udržuje v čistotě. Vhodnou volbou nejsou kousky opatřené polstrováním. To se hůře čistí. Také židle hodně zdobené se hůře udržují v čistotě.

Židle do obývacího pokoje

Tady si můžeme polstrování dovolit. Potah by měl ladit se sedací soupravou a další výbavou pokoje. Pokud máme v obývacím pokoji dostatek prostoru, můžeme si dovolit židle robustnější. Jestliže nemáme dostatek prostoru, volíme spíše modely menší.

Inspirace Interiér Novinky Tipy & rady

Jídelní stůl jako dominanta kuchyně

Kuchyně je jedním z míst, kde se schází celá rodina. Všední dny představují čas večeře, víkendy pak jsou to společné snídaně a obědy. Aby měli u stolu všichni členové dostatek pohodlí, je potřeba věnovat pečlivou pozornost výběru jídelního stolu. Ten by měl nejen dobře sloužit, ale také vytvářet příjemnou atmosféru celé místnosti. Na co se […]

Zobrazit
Inspirace Interiér Novinky

Vhodně zvolená postýlka podpoří spánek dítěte

Dětská postýlka představuje základní část každé kojenecké výbavy. Pro ty nejmenší je určená malá postýlka, která vám vydrží zhruba do půl roku. Některé modely vypadají jako kolébky nebo houpací koše. Šikovné jsou postýlky přístavné, které vám umožní velmi snadno sejmout jednu z bočnic. Postýlku tak lehce přistavíte k posteli. Poskytne vám dokonalý přehled o miminku. […]

Zobrazit
Inspirace Interiér Novinky

Bydlení ve stylu Art Deco

S tímto stylem bydlení se můžeme setkat při návštěvách některých světových památek. Jeho původní domovinou je oblast romantické Francie. Poprvé se objevil po první světové válce. Pokud se vám zalíbí, není problém přenést jej i do své domácnosti. Jak na něj? Podívejte se na některé zajímavé tipy. Základní charakteristika stylu Mezi základní charakteristiky patří geometrické […]

Zobrazit